Gru15

Nie ma zagrożenia terrorystycznego, ale zgłaszajmy nietypowe zachowania

Zagrożenie terrorystyczne w Polsce jest niskie, ale mimo to powinniśmy przed świętami Bożego Narodzenia odnotowywać i monitorować wszystkie niepokojące sygnały - powiedział przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS).

 

 W środę 9 grudnia 2015 r. sejmowa komisja zapoznała się z informacjami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu na temat stanu zagrożenia terrorystycznego w Polsce po zamachach w Paryżu.

Przewodniczący powiedział, że komisja otrzymała kompleksową informację o przebiegu ataków w Paryżu, dane o sytuacji, która od dłuższego czasu była w tym mieście. - Posłowie pytali też, czy służby francuskie otrzymały wcześniejszą informację o możliwości tego tragicznego zdarzenia - relacjonował.

- Skala zagrożenia w Polsce pozostaje na tym samym poziomie - państwo i obywatele mogą czuć się bezpieczni - podkreślił.

- Oczywiście służby monitorują tę sytuację, ponieważ były informacje, że Państwo Islamskie szykuje różnego rodzaju akty terrorystyczne w Europie lub poza nią - powiedział. Dodał, że sygnały dotyczyły Stanów Zjednoczonych, krajów afrykańskich czy Azji.

- Zostaliśmy poinformowani, że w tych sprawach służby pracują kompleksowo - zaznaczył.

Marek Opioła podkreślił, że mimo niskiego zagrożenia, powinniśmy wszystkie niepokojące sygnały odnotowywać i monitorować. Przypomniał, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia, dla tzw. Państwa Islamskiego to moment, żeby zaatakować.

- Mamy strefę Schengen, Paryż czy Bruksela nie są tak daleko, więc uwaga do obywateli - że wszystkie sytuacje niepokojące powinniśmy odnotowywać i kierować do policji czy służb specjalnych - powiedział Opioła.

Zaznaczył, że komisja wystąpi o informacje dotyczące przyjmowania uchodźców w Polsce. - Spotkamy się w tej sprawie w nowym roku. Chcemy otrzymać informacje szefa MSZ i służb specjalnych, jakie są ich rekomendacje w sprawie uchodźców - powiedział Opioła.

Według przewodniczącego przepisy dotyczące monitorowania uchodźców znajdą się w przygotowywanej przez rząd ustawie antyterrorystycznej, nad którą pracuje międzyresortowy zespół kierowany przez sekretarza stanu w KPRM Macieja Wąsika.

Minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński powiedział, że założenia tej ustawy są na ostatnim etapie przygotowań. - Myślę, że do końca tego roku powstanie projekt ustawy antyterrorystycznej, który będzie procedowany przez rząd. Jako rządowy projekt ustawy po Nowym Roku na pewno trafi do Sejmu - zapewnił Kamiński.

Cykliczne spotkanie zespołu międzyresortowego odbyło się już w tym tygodniu. - Jeżeli chodzi o służby specjalne, mamy przygotowane założenia, które będą wkładem do prac tego międzyresortowego zespołu. Ale też jesteśmy już na etapie pisania konkretnego projektu ustawy - wyjaśnił Kamiński.

Powiedział też, że opracowywany jest przez służby MSWiA i służby specjalne projekt zmian w prawie regulujących zasady pracy operacyjnej. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego obecne przepisy stracą moc w lutym. - Przed końcem roku projekt trafi do Sejmu, przed lutym musi być uchwalony - podkreślił.

 

Źródło: wp.pl