Gru15

Nie ma zagrożenia terrorystycznego, ale zgłaszajmy nietypowe zachowania

Zagrożenie terrorystyczne w Polsce jest niskie, ale mimo to powinniśmy przed świętami Bożego Narodzenia odnotowywać i monitorować wszystkie niepokojące sygnały - powiedział przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS).

 

Lis19

Marek Opioła przewodniczącym sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych

Wiceprzewodniczącymi zostali Marek Suski (PiS) i Paweł Kukiz (Kukiz'15).

Informację o wyborze i składzie prezydium potwierdził 19 listopada 2015 r. nowy przewodniczący komisji - Opioła. Oprócz Opioły i Suskiego jej członkami są Beata Mazurek i Jarosław Krajewski. Klub PO reprezentuje Marek Biernacki, a Adam Szłapka Nowoczesną. 

Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych zajmuje się m.in. opiniowaniem projektów ustaw, rozporządzeń, zarządzeń oraz innych aktów normatywnych dotyczących służb specjalnych, w tym regulujących działalność tych służb, opiniowaniem kierunków działań i rozpatrywaniem corocznych sprawozdań szefów służb specjalnych.

Lis19

I posiedzenie Komisji ds. Służb Specjalnych

"Pani premier wniosła o opinię w sprawie odwołania szefów służb cywilnych - Agencji Wywiadu i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz wojskowych - Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Na posiedzeniu po wyborze prezydium komisja pozytywnie zaopiniowała wszystkie te wnioski"
Marek Opioła (PiS) został w środę (18.11.2015r.) w nocy wybrany przewodniczącym sejmowej komisji ds. służb specjalnych - dowiedziała się PAP w speckomisji. Wcześniej Sejm w głosowaniach wybrał skład siedmioosobowego gremium.
Wiceprzewodniczącymi zostali Marek Suski (PiS) i Paweł Kukiz (Kukiz‘15) - dowiedziała się PAP.

Sty19

Program REGINA wciąż niedokończony...

Program REGINA jest priorytetowym zadaniem modernizacji wojsk rakietowych i artylerii Sił Zbrojnych RP. Projekt ten przewiduje pozyskanie pięciu dywizjonowych modułów ogniowych REGINA wraz z inteligentną amunicją (kryptonim SZCZERBIEC), z których każdy ma się składać m.in. z 24 armatohaubic KRAB kalibru 155 mm. Koszt jego dotychczasowej realizacji to ponad 300 mln zł, a przewidywany łączny koszt realizacji to około 4 mld zł. Program ten realizowany jest nieudolnie z wielkimi trudnościami od roku 1999, a jego ostateczne zakończenie, czyli pozyskanie przez Polskie Wojsko w pełni ukompletowanego i sprawnego uzbrojenia jest nagminnie przesuwane w czasie, co generuje dodatkowe koszty. Wieloletnie opóźnienie w modernizacji sprzętowej osłabia również bezpieczeństwo państwa.

przeczytaj interpelację