Sty22

Powstała komisja ds. służb specjalnych Klubu Parlamentarnego PiS

W ostatnich tygodniach media wiele uwagi poświęciły zamieszaniu jakie powstało przy kolejnych nominacjach w kierownictwie poszczególnych służb specjalnych. Zadaniem tych służb jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa naszego kraju. Jako parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości postanowiliśmy bacznie analizować politykę rządu Donalda Tuska w tak istotnej materii, dlatego powołaliśmy specjalną komisję, której członkami zostali Zbigniew Wasserman (przewodniczący), Antoni Macierewicz, Aleksander Szczygło oraz ja jako jej sekretarz.

Gru04

Zgłosiłem poprawki budżetowe na płockie inwestycje

Parlamentarzyści w toku prac nad ustawą budżetową mogą zgłaszać poprawki regionalne, w których ujmują ważne dla regionu inwestycje, które państwo powinno wspierać. W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości w dniu 25 listopada złożyłem poprawki, które mają na celu dofinansowanie czterech ważnych inwestycji na terenie miasta Płocka.

Lis20

Historia ptasiej grypy dobiega końca?

Po roku oczekiwań samorządowców z powiatów płockiego i żuromińskiego rząd w końcu rozpoczął procedurę zwrotów poniesionych kosztów związanych z wystąpieniem wirusa ptasiej grypy. Cieszę się, że roczne starania wielu osób doprowadziły tę sprawę do końca. Pozostaje jednak niesmak z opieszałości działań rządu, który zamiast dynamicznych działań przez rok przerzucał dokumenty związane z ptasią grypą między różnymi ministerialnymi szufladami.
Przeczytaj podziękowanie starosty żuromińskiego

Lis07

Mija rok.. a bomba tyka dalej

Już rok minął od czasu wybuchu epidemii wirusa ptasiej grypy na fermach w powiatach płockim ziemskim i żuromińskim. Media ogólnopolskie dawno zapomniały o sprawie i wydaje się, że rządzący również... nie wyciągając żadnych wniosków z tych bardzo trudnych dla właścicieli ferm, mieszkańców oraz samorządowców chwil. Dlatego wystosowałem do Premiera Donalda Tuska niżej zamieszczony list otwarty.
Przeczytaj mój list otwarty

Lip25

Powrót WSI wbrew konstytucji

Zakończyła się procedura legislacyjna nowelizowania ustaw dotyczących Służb Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego zgodnie z projektem rządu Donalda Tuska. Niezweryfikowani pozytywnie żołnierze WSI mogą wrócić do działania. Praca rządu Jarosława Kaczyńskiego, która miała zapewnić nową jakość naszym służbom specjalnym została dziś zaprzepaszczona. Eksperci mówią, że stało się to wbrew zapisom konstytucji. 30 czerwca Prezydent Lech Kaczyński złożył do Marszałka Komorowskiego projekt nowelizacji zgodnej z prawem, która mogłaby ten groźny stan rzeczy naprawić. Trafiła ona jednak do szuflady Marszałka i prawdopodobnie długo nie ujrzy światła dziennego.
Przeczytaj opinię eksperta

Cze27

Nocny powrót WSI

W nocy z 26 na 27 czerwca Sejm rozpatrywał projekt zmian w ustawach dotyczących Służb Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego autorstwa Platformy Obywatelskiej. Projekt ten zakłada anulowanie działań Komisji Weryfikacyjnej powołanej przez Rząd PiSu oraz Prezydenta RP, która dokonywała przeglądu kadr byłych Wojskowych Służb Informacyjnych. Dotychczas brak pozytywnej weryfikacji komisji ustawowo uniemożliwiał żołnierzom byłych służb wstąpienia do nowo tworzonego Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego. Miało to zapewnić nową jakość służb, a zarazem zwiększyć bezpieczeństwo naszego państwa. Projekt rządu Donalda Tuska niszczy w całości naszą dwuletnią pracę. Funkcjonariusze WSI wracają do gry pod osłoną nocy. Budzą się demony III RP. Według ekspertów projekt zmian jest niekonstytucyjny. Jednak koalicja rządząca w swoim dążeniu do zdobycia pełnego dostępu do tajnych archiwów państwa jest w stanie zrobić wszystko dla osiągnięcia celu...

Maj10

Ptasia grypa w ministerstwach

Wiele z Państwa pamięta epidemię wirusa H5N1, która miała miejsce na przełomie roku 2007 i 2008 w drobiarskim zagłębiu Polski w powiecie żuromińskim. Wirus przyczynił się również do dużych strat w powiecie płockim ziemskim.
Wydarzenie to pamiętać będą na pewno samorządowcy z tych terenów, którzy nie mogą się doczekać od rządu Donalda Tuska zwrotów kosztów jakie poniosły na walkę z wirusem. Nie trzeba być ekspertem, by zrozumieć, że środki wydane w tym czasie przez samorządy w istotny i nieoczekiwany sposób obciążyły ich skromne budżety (problem tyczy się przecież powiatów i gmin o charakterze wiejskim). Łączna kwota poniesionych przez samorządy wydatków przekracza 800 000 zł.
Mimo licznych deklaracji w mediach zarówno ze strony Ministra Rolnictwa jak i Wojewody Mazowieckiego, że wszystkie koszta zostaną pokryte przez państwo ze stosownych rezerw, do tej pory samorządowcy nie ujrzeli nawet złotówki zwrotu!
Mimo skierowania z mojej strony interpelacji wpierw do Ministra Rolnictwa, a następnie do Premiera Donalda Tuska, nie sposób uzyskać odpowiedzi na pytanie kiedy pieniądze zostaną samorządom zwrócone. Z udzielonej odpowiedzi wynika, że problem ma charakter proceduralny i tkwi teraz w Ministerstwie Finansów, ale nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie kiedy pieniądze będą. A może wirus ptasiej grypy zagnieździł się w którymś z rządowych gabinetów?
Przeczytaj odpowiedź na ostatnie zapytanie poselskie w tej sprawie