Gru15

Nie ma zagrożenia terrorystycznego, ale zgłaszajmy nietypowe zachowania

Zagrożenie terrorystyczne w Polsce jest niskie, ale mimo to powinniśmy przed świętami Bożego Narodzenia odnotowywać i monitorować wszystkie niepokojące sygnały - powiedział przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS).

 

Lis19

Marek Opioła przewodniczącym sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych

Wiceprzewodniczącymi zostali Marek Suski (PiS) i Paweł Kukiz (Kukiz'15).

Informację o wyborze i składzie prezydium potwierdził 19 listopada 2015 r. nowy przewodniczący komisji - Opioła. Oprócz Opioły i Suskiego jej członkami są Beata Mazurek i Jarosław Krajewski. Klub PO reprezentuje Marek Biernacki, a Adam Szłapka Nowoczesną. 

Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych zajmuje się m.in. opiniowaniem projektów ustaw, rozporządzeń, zarządzeń oraz innych aktów normatywnych dotyczących służb specjalnych, w tym regulujących działalność tych służb, opiniowaniem kierunków działań i rozpatrywaniem corocznych sprawozdań szefów służb specjalnych.

Lis19

I posiedzenie Komisji ds. Służb Specjalnych

"Pani premier wniosła o opinię w sprawie odwołania szefów służb cywilnych - Agencji Wywiadu i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz wojskowych - Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Na posiedzeniu po wyborze prezydium komisja pozytywnie zaopiniowała wszystkie te wnioski"
Marek Opioła (PiS) został w środę (18.11.2015r.) w nocy wybrany przewodniczącym sejmowej komisji ds. służb specjalnych - dowiedziała się PAP w speckomisji. Wcześniej Sejm w głosowaniach wybrał skład siedmioosobowego gremium.
Wiceprzewodniczącymi zostali Marek Suski (PiS) i Paweł Kukiz (Kukiz‘15) - dowiedziała się PAP.

Sty19

Program REGINA wciąż niedokończony...

Program REGINA jest priorytetowym zadaniem modernizacji wojsk rakietowych i artylerii Sił Zbrojnych RP. Projekt ten przewiduje pozyskanie pięciu dywizjonowych modułów ogniowych REGINA wraz z inteligentną amunicją (kryptonim SZCZERBIEC), z których każdy ma się składać m.in. z 24 armatohaubic KRAB kalibru 155 mm. Koszt jego dotychczasowej realizacji to ponad 300 mln zł, a przewidywany łączny koszt realizacji to około 4 mld zł. Program ten realizowany jest nieudolnie z wielkimi trudnościami od roku 1999, a jego ostateczne zakończenie, czyli pozyskanie przez Polskie Wojsko w pełni ukompletowanego i sprawnego uzbrojenia jest nagminnie przesuwane w czasie, co generuje dodatkowe koszty. Wieloletnie opóźnienie w modernizacji sprzętowej osłabia również bezpieczeństwo państwa.

przeczytaj interpelację

Sie05

Przez MON na ulicach będzie mniej bezpiecznie?

Reforma armii, którą wdraża obecnie Minister Klich zlikwidowała instytucję zastępczej służby wojskowej. Co roku dzięki niej do oddziałów prewencji Policji trafiało około 4 tysięcy młodych ludzi, którzy patrolowali ulice naszych miast oraz zabezpieczali imprezy masowe. Część z nich po rocznej służbie zostawała w Policji na stałe. Obecnie nasze ulice pustoszeją z policyjnych patroli. Czyżby konsekwencje reformy w armii nie zostały do końca przemyślane? Czy grozi nam wzrost przestępczości ulicznej? O to postanowiłem się zapytać Ministra Schetynę, który odpowiada za sprawne działanie polskich stróżów prawa.
Przeczytaj interpelację

Mar13

Plan polonizacji przemysłu zbrojeniowego. Prawda czy fałsz?

Donald Tusk odbył w tym tygodniu wizytę w Nadbrzeżnym Dywizjonie Rakietowym Marynarki Wojennej w Siemirowicach. W czasie konferencji prasowej mówił o wzmocnieniu obrony powietrznej Polski, nazywając plany swojego gabinetu "koncepcją polonizacji przemysłu zbrojeniowego". Czy tak jest rzeczywiście?

Sty27

Na tropie infoafery

Komisja spotkała się z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem. Czy Sejm wysłucha informacji w sprawie śledztwa dotyczącego korupcji przy informatyzacji instytucji państwowych?

przeczytaj rozmowę z Naszym Dzienniku