Gru07

„Kryzys imigracyjny w Europie – czy stać nas na uchodźców czy stać nas na europejską solidarność?”

W sobotę 5 grudnia 2015 r. od godz. 15.00 do 17.00, uczestniczyłem w debacie Młodzieżowej Rady Gminy Płock: “Kryzys imigracyjny w Europie – czy stać nas na uchodźców – czy stać nas na europejską solidarność?”

Debata odbyła się w płockim ratuszu. 
Uczestnicy poruszyli następujące tematy:
• Wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa Unii Europejskiej czy niemiecki dyktat kwotowy?
• Aspekty społeczne i ekonomiczne.
• “Zderzenie cywilizacji” czy koegzystencja wielu kultur?
• Kwestie bezpieczeństwa.
Dyskusję prowadził Michał Wojda z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 

Jaka jest natura tego kryzysu? Turcja UE

– W moim przekonaniu powinniśmy zacząć rozmawiać o cezurze 2001 roku, gdy był atak na World Trade Centre. Następnie powstała koalicja przeciwko Afganistanowi, nastało szukanie Alkaidy po całym świecie, wojna z terroryzmem. Wypadkową tego wszystkiego jest to, z czym dziś mamy do czynienia. Kolejna cezura to arabska wiosna. Niedługo minie 5 lat od wydarzeń w Tunezji. Wówczas cały świat arabski się zmienił. Pytanie podstawowe brzmi – czy świat, Stany Zjednoczone, Unia Europejska była przygotowana na takie wydarzenia? Czy wspólna polityka przyjęta w 1992 roku była przyjęta na takie wydarzenia? – zapytałem.

a następnie zwróciłem się do p. Agaty Czarnackiej, redaktorki portalu lewica24.pl. – Pani mówi, że Turcji płacimy łapówkę. Ja bym to inaczej odbierał. Turcja przez ostatnie lata mówiła, że potrzebuje pieniędzy na utrzymanie uchodźców. UE i organizacje typu NATO w ogóle na tego rodzaju prośby nie reagowały. W kwietniu byłem na wyjeździe grupy państw w Turcji. Będąc w obozach rozmawialiśmy z tymi ludźmi. Oni wcale nie chcą wyjeżdżać ze swoich stron. Oni chcą mieć możliwość bezpiecznego funkcjonowania w swoich krajach – dodałem.

Demografia kraju, emigracja, repatriacja.

Poruszyłem sprawę repatriacji Polaków ze wschodu, od wielu lat oczekujących na powrót do Ojczyzny oraz zahamowania nowej emigracji z Polski.

– Może powinniśmy zacząć od dyskusji o demografii. Mówienie o Polakach za granicą to pytanie o to, co my im oferujemy? Co zrobić by przyjechali do kraju? Co zrobić żeby Polacy przestali wyjeżdżać? My tez musimy wiedzieć jak będzie wyglądała polityka UE. Sytuacja po wydarzeniach w Paryżu się zmieniła. Są kraje, które mówią, że nie będą przyjmować uchodźców. Omawiając problem uchodźców musimy rozmawiać o polityce międzynarodowej – powiedziałem

Źródła:portalplock.pl radioplock.eu