Lis18

Jaki jest stan zakładów pracy chronionej?

Zakłady pracy chronionej stanowią dla wielu osób niepełnosprawnych jedyną szansę na stałą pracę i godne życie. Ostatnio docierało do mnie wiele niepokojących sygnałów dotyczących nieprawidłowości, które zdarzją się w tego typu miejscach pracy. Inne niż deklarowane wykorzystanie środków PFRON, niewłaściwa opieka zdrowotna dla pracowników itp. budzą uzasadniony niepokój o pracowników niepełnosprawnych. Dlatego zwróciłem się w tej sprawie do Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Liczę na szybką i rzeczową odpowiedź. Sprawa dotyczy 160 tys. pracowników.

przeczytaj interpelację

Lis11

Warto być Polakiem! Rozstrzygnięcie konkursu

Z wielką przyjemnością zapraszam do lektury zwycięskich prac konkursowych! Wszystkie teksty oraz nagranie z audycji w Katolickim Radiu Płock z udziałem finalistów konkursu znajdą Państwo na stronie www.wartobycpolakiem.pl

radio

Paź28

Wyrwać 13-G z martwego punktu

13-G. Takim symbolem opatrzono nową kategorię niepełnosprawności, którą miała zostać głochoślepota. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej z nieznanych przyczyn zaniechało prac nad jej ustanowieniem. Dlaczego tak się stało i kiedy status osób głuchoniewidomych w Polsce zostanie prawnie uregulowany? Zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w wielu europejskich krajach sprawa ta została dawno rozwiązana. W swojej interpelacji pytam kiedy polski rząd raczy się nad nią pochylić.

czytaj interpelację 

Wrz24

Zaskakujące decyzje Ministra Środowiska

W przeciągu ostatnich kilku lat zaobserwować można było dynamiczny wzrost ilości ferm hodowlanych na terenie Północnego Mazowsza. Ich niezwykle wysoka koncentracja rodziła obawy o bezpieczeństwo mieszkańców podczas epidemii ptasiej grypy na przełomie lat 2007 i 2008. Właściwie od tamtej pory bliżej interesuję się tą problematyką i regularnie koresponduję z rządem pytając się o plany legislacyjne związane z tą gałęzią przemysłu. W ostatnim w Ministerstwie Środowiska zapadła bardzo dziwna decyzja związana z tworzeniem regulacji prawnych w tym obszarze.

Wrz16

Poznaj wyniki kontroli NIK w Raciążu

W związku z licznymi informacjami, które otrzymywałem od mieszkańców Raciąża, mówiącymi o niegospodarności i skandalicznym funkcjonowaniu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej należącego do miasta, zwróciłem się do NIKu z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli. NIK uznał przedstawione przeze mnie argumenty za zasadne i zbadał kondycję przedsiębiorstwa, które zarządza wiekszością budynków mieszkalnych w tej miejscowości. Treść wystąpnień pokontrolnych pokazuje skandaliczny stan rzeczy, który ma miejsce od wielu lat. Opinia publiczna, a w szczególności mieszkańcy Raciąża mają prawo znać wszelkie szczegóły tej sprawy.

przeczytaj wnioski z kontroli NIK
poznaj wystąpienie pokontrolne dotyczące spółki
poznaj wystąpienie pokontrolne dotyczące nadzoru sprawowanego przez miasto Raciąż

Wrz16

Co się stanie po bankructwie Mazowsza?

Sejm uchwalił pożyczkę dla Mazowsza w wysokości 220 mln złotych, która pozwoli na zapłatę przez województwo ostatniej raty tzw. "janosikowego". Jednak to nie rozwiązuje sprawy na dłuższą metę. Marszałek Struzik od dłuższego czasu wieści bankructwo Mazowsza. Oznaczałoby ono prawdopodobnie katastrofę dla życia zwykłych mieszkańców. Pojawia się jednocześnie pytanie co lub kto doprowadził na skraj bankructwa nasze województwo? Czy chodzi wyłącznie o wadliwy mechanizm naliczania janosikowego, którego rząd nie potrafi zmienić od wielu lat czy może wchodzi w grę niegospodarność Marszałka Struzika? W tej sprawie zwróciłem się do premiera w interpelacji.

przeczytaj interpelację

Maj23

O tarczy antyrakietowej na UW

20 maja - wraz z ministrem Siemoniakiem, ambasadorem Stephenem Mullem oraz prof. Michtą z German Marshall Fund - dyskutowaliśmy na temat budowy tarczy antyrakietowej oraz przyszłości relacji polsko-amerykańskich. Niedawno Polska podjęła decyzję o budowie własnego systemu obrony przeciwrakietowej. Czy w tym kontekście dalej powinniśmy upatrywać w USA strategicznego sojusznika w sprawach obronności? Amerykanie już dwukrotnie wycofywali się z przyjętych projektów. Czy mając tak wielkie kłopoty z własnym budżetem, Amerykanie ponownie nie ulegną naciskom Rosji i nie wycofają się z III etapu EPAA zaplanowanego na rok 2018? Na te i inne pytania próbowaliśmy odpowiedzieć na Uniwersytecie Warszawskim. Wszystkim obecnym bardzo dziękuję za owocne spotkanie!

poznaj moje stanowisko