omniePoseł na Sejm RP czterech kadencji Marek Opioła jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego przy Instytucie Stosunków Międzynarodowych. 

Z partią Prawo i Sprawiedliwość związany jest od 2002 roku. Jest ekspertem PiS w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego. Jest przewodniczącym Komisji ds. Służb Specjalnych. Zasiada w Komisji Obrony Narodowej. Pełni funkcję Wiceprzewodniczącego polskiej delegacji parlamentarnej do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Jest zastępca przewodniczącego Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich.

Pochodzi z rodziny o bogatych korzeniach literacko-patriotycznych. Babcia, naukowiec Polskiej Akademii Nauk, entuzjastka Tadeusza Boya-Żeleńskiego oraz autorka licznych książek, dziadek aktywny ludowiec-polityk, rodzice: psycholog oraz absolwent WAT i Akademii Obrony Narodowej.

Ze względu na bogate rodzinne tradycje, naturalnym ugrupowaniem, zbieżnym z szanowanymi przez niego wartościami jest Prawo i Sprawiedliwość. Program PiS, umiejętnie łączący tradycję z nowoczesnością, nastawiony na budowanie solidarnej Polski z naciskiem na respektowanie prawa i wzrost gospodarczy. Spokojna świadomość swojego pochodzenia, bycia Polakiem, Europejczykiem i obywatelem świata są odzwierciedleniem jego przekonań.
Prywatnie, żonaty, dumny ojciec 8 letniego Frania i 2,5-letniej Anutki, zapalony żeglarz i doskonały kucharz.